Informacja Prasowa : Koncern PSA Peugeot Citroën wyróżniony za wkład w rozwój technologii ekologicznych

Koncern PSA Peugeot Citroën wyróżniony

za wkład w rozwój technologii ekologicznych

4 lutego 2013 roku Grupa PSA Peugeot Citroën otrzymała nagrodę Ecobest 2012 za wprowadzenie na rynek rozwiązań technologicznych, dzięki którym samochody francuskiego koncernu są jeszcze bardziej przyjazne środowisku.

 W 2012 roku PSA po raz kolejny została europejskim liderem pod względem niskiego poziomu emisji – produkowane przez nią pojazdy emitowały średnio 122,5 gramów CO2 na kilometr.

 Christian Chapelle, dyrektor ds. budowy nadwozi i układów napędowych, odebrał nagrodę przyznaną przez jury złożone z dziennikarzy z 15 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Uroczystość odbyła się w obecności Kostísa Hadjidákisa, Ministra Transportu i Infrastruktury Grecji.

Członkowie jury uznali, że na szczególne wyróżnienie zasłużyły wysokoprężna technologia HYbrid4, której światowa premiera odbyła się w ubiegłym roku, oraz napęd mikrohybrydowy.

Co roku PSA inwestuje pokaźne kwoty, aby obniżać emisję CO2 wszystkich sprzedawanych przez koncern samochodów, niezależnie od ich przeznaczenia. Udoskonalenia układów napędowych w połączeniu z rozwiązaniami przyczyniającymi się do redukcji masy własnej pojazdów oraz poprawy ich właściwości aerodynamicznych umożliwiły osiągnięcie średniego poziomu emisji równego 122,5 gramów CO2 na kilometr. Oznacza to, że już w roku 2011 zostały spełnione wymogi, które Komisja Europejska wyznaczyła na 2015 rok.

W ofercie Grupy PSA znajduje się szeroka gama technologii, od konwencjonalnych silników spalinowych po napędy elektryczne.

–      Nieustannie udoskonalane są silniki spalinowe, czego dobrym przykładem jest kompaktowa i wydajna trzycylindrowa jednostka EB o pojemności 1,0 litra.

–      Koncern PSA Peugeot Citroën poszerzył gamę modeli dostępnych z technologią mikrohybrydową e-HDi, która powoduje wyłączanie się silnika na postoju, co w ruchu miejskim pozwala zaoszczędzić do 15% paliwa i jednocześnie ograniczyć emisję CO2.

–      W 2012 roku Grupa PSA po raz pierwszy zastosowała hybrydową technologię napędową HYbrid4 w wybranych modelach z silnikami wysokoprężnymi. Technologia HYbrid4 dostępna jest obecnie w Peugeot 508, 508 RXH oraz 3008, a także w Citroënie DS5. Niecały rok po wprowadzeniu na rynek modeli z tym napędem koncern PSA zajmuje w Europie drugie miejsce pod względem liczby pojazdów hybrydowych, z udziałem w rynku wynoszącym 14%.

–      Koncern PSA Peugeot Citroën pozostaje liderem segmentu pojazdów elektrycznych we Francji oraz zajmuje drugie miejsce na Starym Kontynencie z wynikiem ponad 6 500 sztuk modeli Peugeot iOn oraz Citroëna C-Zero sprzedanych w 2012 roku. W 2013 roku w ofercie koncernu mają się pojawić lekkie samochody użytkowe z napędem elektrycznym.

Konstruktorzy i inżynierowie Grupy PSA prowadzą badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które mają umożliwić dalszą redukcję poziomu emisji CO2. W szczególności warto zwrócić uwagę na niedawno ujawnione wyniki prac nad takimi rewolucyjnymi technologiami, jak:

–      Hybrid Air, czyli hybrydowy, benzynowo-powietrzny układ napędowy, który stanowi istotny krok w stronę budowy samochodu zużywającego zaledwie 2 litry paliwa na 100 kilometrów.

–      Selective Catalytic Reduction (SCR), czyli technologia, która umożliwia redukcję emisji tlenków azotu oraz ograniczenie zapotrzebowania na paliwo w silnikach wysokoprężnych. Od 2013 roku technologia SCR będzie standardowo stosowana we wszystkich modelach z napędem wysokoprężnym spełniających wymogi normy Euro 6.

Nagroda Ecobest

Utworzone w 2000 roku w Rumunii Autobest to organizacja motoryzacyjna działająca na wschodzących rynkach europejskich, na obszarach zamieszkiwanych przez około 300 mln ludzi.

Nagroda Ecobest za największe postępy w rozwoju motoryzacyjnych technologii ekologicznych wręczana jest przez jury Autobest, w którym zasiada 15 dziennikarzy, po jednym z Bułgarii, Cypru, Czech, Chorwacji, Grecji, Węgier, Macedonii, Polski, Rumunii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Turcji oraz Ukrainy. Są to doświadczeni, znani i szanowani w swoich krajach publicyści motoryzacyjni. http://www.autobest.org/new/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.