PEUGEOT BlueHDi, HYbrid Air, 208 HYbrid FE – kolejny skok technologiczny i proekologiczny – jak to działa …

PEUGEOT BlueHDi, HYbrid Air, 208 HYbrid FE – kolejny skok technologiczny i proekologiczny 

 

W obliczu wyzwań związanych z ochroną środowiska i oszczędnościami energii, PEUGEOT postrzega innowacyjność jako główny sposób wyróżnienia się. Marka jest światowym liderem w zakresie wielu przyjaznych dla środowiska technologii.

Peugeot stawia sobie za cel dysponowanie szerokim wachlarzem zaawansowanych technologii, aby wyjść naprzeciw wszystkim potrzebom klientów pod względem parametrów użytkowych (przyjemność prowadzenia i niskie zużycie paliwa), zakresu użytkowania auta (miejski, mieszany, pozamiejski), ceny oraz pokrycia geograficznego.

Jest to zatem podejście wielokierunkowe. Dotyczy optymalizacji zespołów napędowych (spalinowych, elektrycznych i hybrydowych), oczyszczania spalin oraz opracowywania nowych rodzajów materiałów.

Peugeot, zajmujący w 2012 roku pozycję europejskiego lidera pod względem zmniejszenia emisji CO2, z wynikiem 121,5 g/km, w 2013 roku ponownie obniżył średnią ważoną emisji CO2 w europejskiej gamie swoich modeli. Na koniec maja wynosiła ona 116,3 g/km.

Nowe technologie pozwolą Peugeot osiągnąć wyznaczony dla nowych modeli pojazdów sprzedawanych w Europie w roku 2020 ambitny cel średniej ważonej emisji CO2 na poziomie 95 g/km oraz oferować wyjątkowo oszczędne auta, o zużyciu paliwa już od 2,0 l/100 km.

BlueHDi oznacza oferowaną wyłącznie przez Peugeot technologię oczyszczania spalin w silnikach Diesla, łączącą w unikalny sposób utlenianie katalityczne, selektywną redukcję katalityczną SCR oraz filtr cząstek stałych FAP pracujący w oparciu o specjalny dodatek do paliwa. Jest to jedyna technologia pozwalająca na redukcję do 90% NOx, usuwanie cząstek stałych oraz obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2.

HYbrid Air łączy zasilanie za pomocą silnika benzynowego z energią sprężonego powietrza w ramach pełnohybrydowego zespołu napędowego. Prostota, solidność i przystosowanie do uwarunkowań różnych światowych rynków sprawiają, że jest to rozwiązanie dla szerokiego grona użytkowników. HYbrid Air stanowi kluczowy etap na drodze do uzyskania zużycia paliwa na poziomie 2,0 l/100 km.

Sposobem na osiągnięcie tego celu są nowe technologie, zastosowane w benzynowym, pełnohybrydowym, „non plug-in” modelu PEUGEOT 208 HYbrid FE. Ten stworzony w ramach partnerskiej współpracy z firmą Total samochód pokazowy łączy w sobie przyjemność prowadzenia z niską emisją CO2.

BlueHDi – unikalna technologia oczyszczania spalin w silnikach Diesla, dostępna w całej gamie modeli od 2013 roku.

Diesel Hdi – przyszłościowy silnik pozwalający wyjść naprzeciw wyzwaniom w zakresie obniżania emisji CO2

Silnik wysokoprężny HDi charakteryzuje się większą sprawnością niż silniki benzynowe. Przy jednakowych osiągach, zużywa on o około 25% mniej paliwa, co odpowiada obniżeniu emisji CO2 o około 15%.

Silnik wysokoprężny pozostaje zatem niezbędnym narzędziem do osiągnięcia wyznaczonego dla nowych modeli pojazdów sprzedawanych w Europie w roku 2020 ambitnego celu średniej ważonej emisji CO2 na poziomie 95 g/km.

PEUGEOT prekursorem technologii eliminowania cząstek stałych

Już od końca lat 90. PEUGEOT był świadom konieczności usuwania cząstek stałych ze spalin silników Diesla, aby sprowadzić ich ilości do poziomu odpowiadającego silnikom benzynowym.

Filtr cząstek stałych (FAP), po raz pierwszy zainstalowany przez PEUGEOT w 2000 roku w modelu 607, wychwytuje wszystkie cząstki stałe bez względu na ich wielkość – drobne i ultra drobne – ze skutecznością 99,9%.

Poczynając od roku 2007, Marka upowszechnia stosowanie FAP i rozszerza je na całą gamę swoich modeli jeszcze przed wejściem w życie normy Euro 5 w styczniu 2011 roku, narzucającej jego stosowanie w pojazdach z silnikiem Diesla wszystkim producentom samochodów obecnym na rynku europejskim.

FAP jest mechanicznym systemem ciągłego wychwytywania wszystkich cząstek stałych w każdych warunkach użytkowania pojazdu, od momentu uruchomienia silnika, niezależnie od tego czy jest on rozgrzany, w mieście, na drodze i autostradzie. Są one następnie automatycznie spalane w fazie regeneracji filtra, bez żadnego ujemnego wpływu na pracę pojazdu.

W przeciwieństwie do konkurencyjnych marek, które zdecydowały się na filtry katalityczne, PEUGEOT stosuje filtr FAP aktywowany specjalnym dodatkiem do paliwa. Jest on znacznie wydajniejszy dzięki czterokrotnie szybszej niż w filtrach katalitycznych regeneracji, co zapewnia jego optymalne działanie w każdych warunkach użytkowania auta, również w mieście, oraz ograniczenie zużycia paliwa w porównaniu do ilości niezbędnych do regeneracji filtrów katalitycznych. Technologia filtrów PEUGEOT pracujących w oparciu o specjalny dodatek do paliwa  przyczynia się również do zmniejszenia udziału frakcji NO2 w NOx-ach*.

* Fakt uznany w raporcie AFSSET z 2009 roku

BlueHDi – kolejny skok technologiczny w oczyszczaniu spalin w silnikach Diesla

BlueHDi jest najskuteczniejszym, dostępnym na rynku systemem oczyszczania spalin w silnikach Diesla pod względem obniżania emisji zanieczyszczeń, w tym tlenków azotu (NOx) i cząstek stałych.

W celu zachowania swojej pozycji lidera w zakresie skutecznych rozwiązań proekologicznych, PEUGEOT – po raz kolejny jako pierwszy – podjął decyzję o wprowadzeniu technologii BlueHDi w całej gamie swoich modeli wysokoprężnych z końcem 2013 roku.

BlueHDi, stanowi unikalne połączenie katalitycznego utleniania, selektywnej redukcji katalitycznej SCR oraz filtra cząstek stałych FAP pracującego w oparciu o specjalny dodatek do paliwa . Unikalne umiejscowienie układu SCR przed filtrem FAP umożliwia równoczesne obniżenie nawet o 90% emisji tlenków azotu (NOx), wychwycenie (ilościowe) 99,9% cząstek stałych oraz obniżenie nawet o 4% emisji CO2 i zużycia paliwa (w porównaniu do silników Diesla Euro 5).

Dzięki swojej skuteczności, BlueHDi już obecnie z zapasem spełnia wymagania normy Euro 6, która od września 2014 r. będzie obowiązywać w zakresie homologacji, a od września 2015 r. w zakresie rejestracji oraz sprzedaży nowych typów pojazdów.

Oprócz skuteczności typowej dla układu SCR i filtra cząstek stałych FAP pracującego w oparciu o specjalny dodatek do paliwa, BlueHDi posiada dwie następujące kluczowe zalety:

–          Technologia SCR umożliwia optymalizację nastaw silnika w celu obniżenia zużycia i poprawy osiągów, w przeciwieństwie do rozwiązań polegających na oczyszczaniu spalin u źródła i do pułapek NOx, niekorzystnie wpływających na zużycie paliwa i emisję CO2 .

–          Umiejscowienie układu SCR przed filtrem FAP pracującym w oparciu o specjalny dodatek do paliwa  pozwala skrócić czas zwłoki w oczyszczaniu spalin po uruchomieniu silnika.

Mówiąc bardziej szczegółowo, silnik Diesla emituje w wyniku spalania kilka różnych rodzajów zanieczyszczeń:

–          Niespalone węglowodory (HC)

–          Tlenek węgla (CO)

–          Tlenki azotu (NOx)

–          Cząstki stałe

System oczyszczania spalin BlueHDi umożliwia ich eliminację w trzech etapach:.

Etap pierwszy: w procesie katalitycznego utleniania eliminowane są HC i CO i następuje ich przekształcenie w wodę (H2O) i dwutlenek węgla (CO2).

Etap drugi: układ SCR (Selective Catalytic Reduction) przekształca tlenki azotu (NOx) w wodę i azot (N2), będący głównym składnikiem powietrza (78%), dzięki dodatkowi AdBlue® (roztworu mocznika w wodzie).

Etap trzeci: filtr cząstek stałych wychwytuje 99,9% cząstek zawartych w spalinach.

Po raz pierwszy technologia BlueHDi, została zastosowana w:

– PEUGEOT 508 wyposażonym w dwie wersje silnikowe 2.0 BlueHDi Euro 6 – pod koniec 2013 roku

110 kW / 150 KM, zużycie paliwa od 4,1 l/100 km; emisja CO2 105 g/km

133 kW / 180 KM, zużycie paliwa od 4,3 l/100 km; emisja CO2 112 g/km

– Nowym PEUGEOT 308 wyposażonym w dwa silniki Euro 6 – na wiosnę 2014 roku

1.6 BlueHDi 88 kW / 120 KM, zużycie paliwa od 3,1 l/100 km; rekordowo niska w tym segmencie emisja CO2 – 82 g/km

2.0 BlueHDi 110 kW / 150 KM

HYbrid Air – kluczowy etap na drodze do wprowadzenia napędu hybrydowego w wiodących modelach gamy

Wraz z technologią HYbrid Air, PEUGEOT wprowadza kolejne innowacyjne rozwiązania, korzystne dla środowiska naturalnego i klientów na wszystkich rynkach. Nowa technologia, łącząca napęd benzynowy z napędem na sprężone powietrze, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i wyzwaniom motoryzacji.

Jest ona kluczowym krokiem na drodze do wyznaczonego celu obniżenia zużycia paliwa do poziomu 2,0 l/100 km. Osiągnięcie tego celu będzie wymagało równoczesnego, ustawicznego doskonalenia silników oraz obniżania masy pojazdów, możliwego dzięki nowym płytom podłogowym.

HYbrid Air – oczywiste rozwiązanie

Założenia techniczne tego projektu obejmowały jasno określone cele: znaczące obniżenie zużycia paliwa i emisji CO2 w modelach Peugeot oferowanych na wszystkich kontynentach poprzez zastosowanie przystępnej cenowo technologii w samochodach osobowych i dostawczych z segmentów B i C.

Aby je osiągnąć, HYbrid Air łączy w sobie sprawdzone technologie: 3-cylindrowe silniki benzynowe nowej generacji oraz układy hydrauliczne zasilane sprężonym powietrzem. Ponad 80 uzyskanych patentów jest najlepszą ilustracją ogromu wiedzy i doświadczenia, jakie włożono w ten ważny projekt badawczo-rozwojowy.

Zasada działania

HYbrid Air stanowi połączenie dwóch rodzajów napędu, umożliwiające osiągnięcie najwyższej możliwej sprawności niezależnie od warunków jazdy. Hydrauliczny układ zasilany sprężonym powietrzem wspomaga bądź wręcz zastępuje silnik spalinowy w fazach przejściowych, przed osiągnięciem maksymalnej efektywności pracy: podczas przyspieszania lub ruszania z miejsca.

Technologia ta wykorzystuje szereg rozwiązań niestosowanych dotąd w motoryzacji, lecz już doskonale sprawdzonych w innych sektorach – jak na przykład w lotnictwie. W skład HYbrid Air wchodzi:

  • akumulator energii w postaci umieszczonego pod podłogą pojazdu w tunelu centralnym zbiornika ze sprężonym powietrzem,
  • zbiornik niskociśnieniowy , umieszczony na wysokości tylnego zawieszenia, pełniący rolę zbiornika wyrównawczego,
  • umieszczony pod maską na skrzyni biegów, złożony z silnika i pompy hydrauliczny zespół napędowy.

Jako skrzynię biegów zastosowano elektronicznie sterowaną przekładnię obiegową, sterującą dozowaniem proporcji mocy z obydwu rodzajów napędu. Zastępuje ona standardową, manualną skrzynię biegów, umożliwiając dodatkowo automatyczną zmianę przełożeń.

Jednostką spalinową jest 3-cylindrowy silnik benzynowy najnowszej generacji. Wykorzystane zostały w nim najnowocześniejsze technologie: optymalizacja masy własnej i kompaktowej budowy poprzez maksymalne zintegrowanie podzespołów, zmniejszenie oporów wewnętrznych poprzez zastosowanie powłok typu DLC (Diamond-like Carbon), skrócenie czasu dochodzenia do optymalnej temperatury pracy poprzez zastosowanie technologii Thermomanagement Split Cooling.

 

Główną zaletą HYbrid Air jest jego kompatybilność z istniejącymi płytami podłogowymi, pozwalająca zachować niezmienioną ilość miejsca w kabinie i możliwości zmiany jego aranżacji oraz pojemność zbiornika paliwa.

3 tryby pracy:  na sprężone powietrze ( ZEV – zeroemisyjny), benzynowy i mieszany

Sterowanie obydwoma źródłami napędu zapewnia centralny komputer, dbający o achowanie maksymalnej możliwej łącznej sprawności układu w każdych warunkach drogowych. Przełączanie między trzema dostępnymi trybami pracy odbywa się w sposób całkowicie nieodczuwalny dla kierowcy.

W trybie zeroemisyjnym, do napędu pojazdu wykorzystywana jest wyłącznie energia sprężonego powietrza. Ulegając rozprężeniu, powiększa ono swoją objętość w zbiorniku-akumulatorze energii i wprawiając przez to w ruch odpowiednią ilość oleju. Olej ten staje się nośnikiem energii zasilającej hydrauliczny silnik sprzężony z przekładnią obiegową. Silnik spalinowy w tym czasie nie pracuje, dzięki czemu pojazd porusza się nie zużywając benzyny ani nie emitując CO2.

Ten tryb najlepiej ukazuje swoje zalety podczas jazdy w mieście.

W trybie benzynowym pojazd jest napędzany wyłącznie 3-cylindrowym silnikiem benzynowym 1,2 VTi. Dzięki zastosowanym technologiom, jego masa własna, została obniżona o 21 kg w porównaniu do poprzedniej generacji,, opory wewnętrzne zmniejszone o 30%, a czas osiągania optymalnej temperatury pracy dodatkowo skrócony dzięki usprawnionej technologii Thermomanagement w układzie chłodzenia.

Ten tryb pracy najlepiej sprawdza się podczas jazdy ze stałą prędkością na trasie lub autostradzie.

W trybie mieszanym pojazd jest napędzany równocześnie silnikiem spalinowym i hydraulicznym. Pracują one jednocześnie w różnych proporcjach obciążenia, zależnie od aktualnych warunków jazdy, tak aby stale zapewniać optymalne zużycie paliwa. Dzięki swej elastyczności, HybridAir umożliwia zasilanie silnika hydraulicznego z dwóch źródeł. Dopóki zapas energii w zbiorniku sprężonego powietrza jest wystarczający , silnik hydrauliczny jest zasilany wyłącznie z tego źródła. Następnie, w razie potrzeby, może on być zasilany bezpośrednio przez pompę hydrauliczną.

Tryb ten jest szczególnie korzystny w przejściowych fazach jazdy w mieście i na trasie (ruszanie z miejsca, przyspieszanie).

Ładowanie akumulatora energii (zbiornika sprężonego powietrza) odbywa się na dwa sposoby. Podczas zwalniania (hamowanie lub zdjęcie nogi z pedału przyspieszenia), wytracanie prędkości następuje nie poprzez docisk klocków do tarcz hamulcowych, lecz poprzez opór sprężania powietrza w zbiorniku. Drugi sposób ładowania wymaga ponownego uruchomienia silnika spalinowego. W tym przypadku do sprężania powietrza służy część energii uzyskanej ze spalania benzyny.

W obydwu przypadkach osiągnięcie maksymalnego zapasu energii w zbiorniku sprężonego powietrza zajmuje zaledwie 10 sekund.

Coraz bliżej 2 litrów na 100 kilometrów

Z racji swojej elastyczności, technologia HybridAir posiada szereg zalet. Zastosowanie sprawdzonych rozwiązań i podzespołów zapewnia jej wysoką trwałość i sprawia, że doskonale radzi sobie w każdych warunkach drogowych występujących na różnych kontynentach. Ta wyróżniająca się, innowacyjna technologia ma wszelkie szanse, aby stać się czołowym rodzajem napędu hybrydowego na całym świecie. Nabywcy wyposażonych w nią samochodów osobowych oraz lekkich samochodów dostawczych z segmentów B i C z pewnością docenią:

  • jazdę po mieście w trybie zeroemisyjnym (na sprężone powietrze) – a więc bez zużywania paliwa – nawet przez 80% czasu,
  • równoczesne zmniejszenie zużycia paliwa podczas jazdy po mieście o 45%,
  • komfort prowadzenia dzięki zautomatyzowaniu pracy skrzyni biegów,
  • niezmienioną ilość miejsca i swobodę konfiguracji kabiny oraz pojemność zbiornika paliwa,
  • spokój ducha, jaki zapewnia zastosowanie sprawdzonych rozwiązań.

W aktualnej generacji samochodów z segmentu B, technologia HYbrid Air pozwoliła znacząco obniżyć zużycie paliwa i emisję CO2. W homologacyjnym cyklu testowym uzyskano wynik zaledwie 2,9 l/100 km i 69 g CO2/km.

HYbrid Air w skojarzeniu z innymi technologicznymi udoskonaleniami stanowi kluczowy krok na drodze do osiągnięcia zużycia paliwa na poziomie 2,0 l/100 km.

Innowacyjny model badawczo-rozwojowy

Tak znakomite rozwiązanie nie mogło powstać w ramach standardowych schematów rozwojowych. Technologia HybridAir jest owocem projektu, w który zaangażowanych zostało ogółem aż 200 osób. W jego ramach eksperci z różnych dziedzin, od budowy układów napędowych, poprzez badania potrzeb klientów, aż po wizję strategiczną ściśle współpracowali ze strategicznymi dostawcami, między innymi z firmą Bosch.

Ponadto technologia HYbrid Air opracowywana była we współpracy finansowej z ADEME – francuską Agencją Ochrony Środowiska i Poszanowania Energii – w ramach programu „Inwestowanie w przyszłość”.

208 HYbrid FE: technologie zmierzające do obniżenia zużycia paliwa do 2,0 l/100 km

Ten stworzony w ramach partnerskiej współpracy z firmą Total, pełnohybrydowy, benzynowy model „non plug-in” jest w pełni zgodny ze strategią marki Peugeot w zakresie napędów hybrydowych.

Napęd HYbrid4, czyli połączenie diesla z silnikiem elektrycznym, swymi zaletami użytkowymi zyskał sobie do dziś na terenie Europy uznanie 28.000 klientów. Pozwoliły mu one zdobyć 6-procentowy udział w sprzedaży w segmencie pojazdów hybrydowych oferowanych na tym rynku.

Technologia HYbrid Air, będąca połączeniem napędu benzynowego i na sprężone powietrze, pozwala znacząco obniżyć zużycie paliwa i emisję CO2. W homologacyjnym cyklu testowym wyposażonego w nią modelu pojazdu obecnej generacji uzyskano wynik zaledwie 2,9 l/100 km i 69 g CO2/km. HYbrid Air w skojarzeniu z innymi technologicznymi udoskonaleniami stanowi kluczowy krok na drodze do obniżenia zużycia paliwa do poziomu 2,0 l/100 km.

Peugeot 208 HYbrid FE zawiera szereg przełomowych rozwiązań w zakresie aerodynamiki, zmniejszania masy własnej, zespołu napędowego i układów hybrydowych, które pozwolą osiągnąć tak rekordowo niskie spalanie.

Wieloletnia partnerska współpraca

Współpracujące od 1995 roku firmy Peugeot i Total opracowują technologie pozwalające na znaczne obniżenie zużycia paliwa, poziomu emisji CO2 oraz całkowitego kosztu użytkowania pojazdu (TCO).

Celem przyświecającym zaprezentowanemu podczas Salonu Samochodowego w Genewie 2013 modelowi HYbrid FE było połączenie prawdziwej przyjemności prowadzenia z niską emisją CO2. Ściślej mówiąc, chodziło o zmniejszenie o połowę emisji CO2 w cieszącej się renomą „najbardziej zielonej” wersji Peugeot 208 z silnikiem 1.0 VTi 68, zapewniając jej równocześnie przyspieszenia godne wersji sportowej, czyli 208 GTi. Było to niebywale ambitne wyzwanie.

W aucie zastosowano szereg innowacyjnych rozwiązań w kilku dziedzinach:

–          Aerodynamika: poprawa współczynnika Cx o 25%,

–          „Odchudzenie” pojazdu: zmniejszenie masy o 20%,

–          Zespół napędowy: obniżenie zużycia paliwa o 10%,

–          Układ hybrydowy: odzyskiwanie 20% energii w jednym cyklu.

Aerodynamika – poprawa współczynnika Cx o 25%

Specjaliści od aerodynamiki zawładnęli stylistyką modeli Peugeot, wykorzystując do maksimum jej atuty. I tak na przykład współczynnik Cx został obniżony o 25%, do wartości nieco poniżej 0,25 przy zachowaniu niezmienionej ilości miejsca w kabinie i pojemności bagażnika.

Ten doskonały wynik osiągnięto w szczególności dzięki szeregowi widocznych z zewnątrz elementów: płaskiej podłodze, tylnemu dyfuzorowi, zwężonemu o 40 mm rozstawowi tylnych kół, oponom typu „Tall&Narrow”, itp. O 40% zmniejszona została przepuszczalność osłony chłodnicy, możliwa dzięki udoskonaleniom w układzie przeniesienia napędu.

Odchudzanie pojazdu – zmniejszenie masy o 20%

W modelu 208 Hybrid FE zastosowano najnowocześniejsze materiały kompozytowe, opracowane przez Dział Polimerów z pionu Rafineryjno-Chemicznego koncernu Total oraz przez dwie podległe mu firmy – CCP Composites i Hutchinson. Ich powszechne użycie, obejmujące jednoczęściową zewnętrzną skorupę nadwozia, płaską podłogę, drzwi, przedni zderzak, maskę i błotniki, pozwoliło obniżyć masę własną pojazdu o 200 kg. Znalazły one także zastosowanie w kabinie: wykonane zostały z nich płaty drzwi, środkowa konsola oraz obramowania nawiewów.

Innowacje objęły również przednie i tylne zawieszenie typu pseudo McPherson, którego wykonana z kompozytów poprzeczna belka zastępuje kilka dotychczasowych elementów: resory, dolne wahacze i stabilizator poprzeczny.

Zespół napędowy – obniżenie zużycia paliwa o 10%

Składa się na niego zmodyfikowany, 3-cylindrowy silnik spalinowy najnowszej generacji, sprzężony z akumulatorem i silnikiem elektrycznym, opracowanym przez PEUGEOT Sport.

Sprawność silnika spalinowego (68 KM – 50 kW) pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną ilość paliwa. Cykl Millera został zoptymalizowany, a stopień sprężania zwiększony do 16:1. W efekcie udoskonaleń ruchomych części silnika w postaci specjalnych powłok powierzchni roboczych, zmian kształtu, lepszego wyważenia itp., opory wewnętrzne zostały zmniejszone o 40%. Silnik 1.2 VTi-FE udoskonalono również pod względem chłodzenia, zmniejszając do minimum bezwładność cieplna dzięki niewielkiej masie własnej silnika oraz ponad czterokrotnej redukcji objętości i natężenia przepływu płynu chłodzącego.

W elektronicznie sterowanej, standardowej skrzyni biegów zmodyfikowano układ smarowania w celu zmniejszenia objętości oleju i będącego źródłem strat energii na skutek rozbryzgiwania oleju przez koła zębate.

Firma Total Lubrifiants opracowała specjalny, obniżający o 3% zużycie paliwa, prototypowy olej oraz smary do wałów napędowych i ich przegubów homokinetycznych. Ten olej klasy 0W12 bardzo szybko osiąga znamionowe parametry dzięki skróconemu czasowi dochodzenia do temperatury roboczej. Został zoptymalizowany pod względem oporów tarcia i zachowuje przewagę nad najlepszymi olejami na rynku zarówno na zimno jak i po rozgrzaniu.

Układ hybrydowy – odzyskiwanie 20% energii w jednym cyklu.

Jest to specjalna konstrukcja, z silnikiem elektrycznym sprzężonym z kołem koronowym mechanizmu różnicowego. Rozwiązanie to umożliwia jazdę wstecz poprzez odwrócenie kierunku obrotów silnika elektrycznego, który pełni równocześnie rolę rozrusznika oraz zapewnia dostęp do jazdy w trybie bezemisyjnym, czyli wyłącznie z napędem elektrycznym. Silnik elektryczny stanowi połączenie dużej mocy i lekkości, ponieważ przy wadze zaledwie 7 kg generuje 30 kW w trybie napędzania i 100 kW w trybie hamowania.

W fazie zwalniania, czy to po zdjęciu nogi z pedału gazu czy po wciśnięciu pedału hamulca, auto jest hamowane w pierwszej kolejności silnikiem elektrycznym. Układ hydrauliczny włącza się dopiero pod koniec hamowania, przed zatrzymaniem auta. Podczas pierwszej fazy, silnik elektryczny działa jak odbiornik energii, która służy następnie do ładowania akumulatora litowo-jonowego. Następnie, podczas przyspieszania, energia ta jest oddawana i wspomaga pracę silnika spalinowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.