Sukces zbiórki „Bez barier – multimedialny przewodnik”

Dzięki zaangażowaniu społeczności powstanie multimedialny przewodnik drogowy dla kierowców z niepełnosprawnością. Na realizację tego celu na platformie crowdfoundingowej Polakpotrafi.pl Mateusz Puszkarski – były panczenista poruszający się na wózku – zebrał 22 596 złotych. Udana zbiórka stanowi część szerszej akcji społecznej „Bez barier”, której celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością.

Mateusz Puszkarski podczas lotu w tunelu

Zbiórka pieniędzy na www.polakpotrafi.pl/bezbarier rozpoczęła się 3 października i została zainagurowana lotem Mateusza Puszkarskiego w tunelu aerodynamicznym Flyspot, gdzie symbolicznie przełamał barierę własnej niepełnosprawności i pomimo tego, że nie może chodzić – latał. Celem zbiórki było zebranie 22 tysięcy złotych potrzebnych na  specjalistyczną  adaptację samochodu na potrzeby Mateusza, a następnie realizację, w połowie przyszłego roku, pierwszego w Polsce multimedialnego przewodnika drogowego dla osób z niepełnosprawnością

 

 • Jestem bardzo zadowolony i podekscytowany, bo te pieniądze przybliżają mnie do bycia kierowcą, pomimo tego, że jestem sparaliżowany od ramion w dół.
  Moje doświadczenie zaprocentuje dla innych osób z niepełnosprawnością, które tak jak ja marzą, by zasiąść za kierownicą, ale z jakichś względów boją się lub nie wiedzą jak to zrobić
  – powiedział pomysłodawca projektu Mateusz Puszkarski.

Mateusz Puszkarski

Celem tego nietypowego przewodnika będzie pokazanie, czy polskie drogi i polscy kierowcy są gotowi na przyjęcie kierowców z niepełnosprawnością, złamanie tabu, edukowanie i zmiana stereotypowego myślenia o ludziach
z niepełnosprawnościami. Prowadząc zaadaptowanego Peugeot Partnera, Mateusz będzie rejestrował materiał przy pomocy kamery i stworzy cykl filmów, pokazując drogową Polskę oczami kierowcy bez barier.

Sesja zdjęciowa Mateusza Puszkarskiego z panczenistami

Dzięki udostępnionym m.in. na stronie internetowej www.peugeotbezbarier.pl materiałom, zainteresowani będą mieli okazję zobaczyć:

 

 • Jak wygląda kurs na prawo jazdy osoby z niepełnosprawnością i zdawanie egzaminu?
 • Jak wygląda infrastruktura drogowa w Polsce i jak odnajduje się w niej niepełnosprawny kierowca?
 • Czy na polskich drogach stosowane są rozwiązania przyjazne dla kierowców
  z niepełnosprawnością (np. odpowiednio dostosowane bramki na autostradzie, stacje benzynowe itp.)?
 • Jak ludzie reagują na niepełnosprawnych kierowców?
 • Z jakimi problemami mogą zetknąć się niepełnosprawni kierowcy na polskich drogach i jak sobie z nimi radzić?

 

 

Do zbiórki w czasie jej trwania dołączały kolejne osoby, które wspierały Mateusza w realizacji jego celu. W projekt zaangażowały się także firmy zewnętrzne. Do akcji oprócz stałych partnerów – Fundacji Integracja iStowarzyszenia Niepełnosprawnych Kierowców SPiNKa doszły także – tunel aerodynamiczny Flyspot oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, z medalistami olimpijskimi na czele. Sportowi koledzy Mateusza Puszkarskiego uczestniczyli we wspólnej sesji zdjęciowej oraz podpisali m.in. specjalną koszulkę #bezbarier.

W podziękowaniu za wsparcie akcji zostało rozdanych kilkanaście wyjątkowych nagród. Wśród nich można było znaleźć między innymi koszulki #bezbarier, kilkuminutowy lot w tunelu aerodynamicznym, ekskluzywny zestaw młynków Peugeot, albumy o historii Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego z podpisami czołowych panczenistów, czy też podwójne zaproszenie na Galę „Człowiek bez barier 2014”, która odbyła się 2 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie. W zamian za wsparcie można było także wybrać nagrodę w postaci roweru Peugeot lub tygodniowy wyjazd sylwestrowy modelem Peugeot 308 SW.

 Nagrody w ramach zbiórki pieniędzy

Sukces zbiórki na platformie crowdfoundingowej Polakpotrafi.pl to duży krok w realizacji całej akcji społecznej „Bez barier”, której celem jest aktywizacja osób z niepełnosprawnością

 • Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tak wiele osób i instytucji postanowiło wesprzeć zbiórkę i pomysł realizacji przewodnika multimedialnego. Zanim jednak Mateusz będzie mógł zacząć go realizować, w pierwszej kolejności potrzebujemy wykonać skomplikowaną adaptację jego samochodu, na którą wciąż zbieramy środki. Samochód bazowy Peugeot Partner został ufundowany przez Peugeot Polska. Akcję zbiórki pieniędzy na jego adaptację można wesprzeć wpłacając środki na specjalne konto Fundacji Integracja. Chcielibyśmy, żeby w połowie przyszłego roku Mateusz stanie się kierowcą, wyjedzie na polskie drogi i zrealizuje multimedialny przewodnik drogowy, który pomoże kierowcom z niepełnosprawnością – powiedziała Dorota Kozłowska, Menedżer ds. komunikacji i wizerunku marki Peugeot.

 

O akcji:

Akcja społeczna „Bez barier” to projekt realizowany wspólnie przez Peugeot Polska, Fundację Integracja
i Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Kierowców SPiNKa. Celem akcji jest zbiórka pieniędzy na adaptację samochodu dla niepełnosprawnego byłego panczenisty Mateusza Puszkarskiego. Firma Peugeot Polska przekazała bezpłatnie samochód – Peugeot Partner, który musi jednak przejść skomplikowaną i kosztowną adaptację, bezprecedensową na polskim rynku. Dzięki niej Mateusz będzie mógł udowodnić, że nawet osoba sparaliżowana w tak dużym stopniu jak on może zostać kierowcą i stać się niezależna.

Po adaptacji Mateusz będzie mógł poruszać się samodzielnie po polskich drogach, a także stworzyć multimedialny przewodnik, pomocny innym kierowcom z niepełnosprawnościami. W ramach przewodnika Mateusz pokaże m.in. jak wygląda egzamin na prawo jazdy osoby z niepełnosprawnością, z jakimi problemami muszą mierzyć się kierowcy oraz jak przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością jest infrastruktura. Można  wesprzeć Mateusza wpłacając bezpośrednio pieniądze na specjalne konto Fundacji Integracja poświęcone projektowi:

 

Nr konta: 13 1370 1037 0000 1706 4021 2502

Adresat: Fundacja Integracja, ul. Dzielna 1, 00-162 Warszawa,

Tytuł przelewu: Bez Barier

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.