208 T16 ZDOBYWA SWOJE PIERWSZE ZWYCIĘSTWO

208 T16 ZDOBYWA

SWOJE PIERWSZE ZWYCIĘSTWO

Podczas długo oczekiwanego międzynarodowego debiutu nowego 208 T16, model ten wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo w karierze! Craig Breen z Peugeot Rally Academy triumfował w Rajdzie Akropolu – trzeciej rundzie samochodowych mistrzostw Europy – dokładnie 30 lat po pierwszym sukcesie słynnego 205 T16!

53372da425cfb_zoom

30 lat historii

W 1984 roku Peugeot wywalczył pierwsze ważne zwycięstwo podczas drugiej rundy Rajdu Francji (Tour de  Corse), które było zasługą Ari Vatanena zasiadającego za kierownicą modelu 205 T16! Trzy dekady później Kevin Abbring z Peugeot Rally Academy uczcił pierwsze międzynarodowe wystąpienie nowego 208 T16, notując najszybszy czas już na… OS2. Po raz kolejny potwierdziło się więc, że historia lubi się powtarzać, jednak był to zaledwie początek wielkiej przygody nowego auta R5 w legendarnym Rajdzie Akropolu, który model ten wygrał w klasyfikacji generalnej!

Za sprawą mieszanej nawierzchni, rajd w Grecji był jednym z najtrudniejszych w tym roku, przy czym dodatkowych kłopotów przysporzyła zespołowi Peugeot pogoda – na przemian padało i świeciło słońce.

Pierwsze zwycięstwo Craiga Breena, modelu 208 T16 i Peugeot Rally Academy!

533852a1982db_zoom

Irlandczyk Craig Breen, który startuje z pilotem Scottem Martinem, wniósł znaczący wkład w rozwój 208 T16, w związku z czym dobrze wiedział, że nowy model jest jednym z najgroźniejszych graczy startujących w słynnym Rajdzie Akropolu. Kierowca zdominował cztery etapy (OS3, OS6, OS7 i OS11) i wysunął się na prowadzenie na OS6 po tym, jak jego kolega z zespołu Kevin Abbring opuścił wyścig. Ostatecznie Breen zakończył zmagania w czasie 8,1 sekundy krótszym od drugiego na mecie B. Bouffier. Kajetan Kajetanowicz, prowadzący Forda Fiesta R5, był trzeci ze stratą ponad 40 sekund.

To spektakularne zwycięstwo było nie tylko pierwszym ważnym międzynarodowym triumfem Craiga Breena w jego karierze, ale również pierwszym zwycięstwem Peugeot  Rally Academy i modelu 208 T16!

Craig Breen został też nagrodzony wyróżnieniem Colin McRae Flat out Trophy.

W przyszły weekend Breen wraz ze swoim 208 T16 pojadą do Irlandii, aby wziąć udział w rundzie mistrzostw krajowych, gdzie bez wątpienia zostaną przyjęci z honorami godnymi mistrzów. W połowie kwietnia odbędzie się natomiast następna runda Rajdowych Mistrzostw Europy, czyli Circuit of Ireland.

Kevin Abbring: początkowy lider Rajdu Grecji w 208 T16

Mimo, że zwycięstwo w Grecji padło łupem Craiga Breena, trzecia runda sezonu 2014 należała do Kevina Abbringa, który doskonale się zaprezentował podczas swojego pierwszego występu w barwach Peugeot Rally Academy. Nagrodą dla tego kierowcy za zwycięstwo w pucharze 208 Rally Cup 2013 było uczestnictwo w 2014 roku w obejmującym sześć rund programie ERC za kierownicą modelu 208 T16. Holender doskonale wykorzystał swoją szansę, prezentując pełen potencjał nowego auta. Kevin wraz ze swoim pilotem Sebastianem Marschalem zanotował najszybszy czas na OS2, plasując się na szczycie tablicy wyników i ponownie był najszybszy na OS4. Niestety, z uwagi na przedziurawioną chłodnicę zawodnicy zostali wyeliminowani z wyścigu. Ich postawa w Rajdzie Akropolu pozwala jednak przypuszczać, że znajdą się w czołówce podczas Rajdu Irlandii, który startuje już w przyszłym miesiącu.

533852a19915d_zoom

Wypowiedzi kierowców:

Craig Breen: „Czuję się, jak król świata! Peugeot 208 T16 był równie bezkonkurencyjny na szutrze, jak na asfalcie. To moje pierwsze zwycięstwo w międzynarodowych mistrzostwach; jestem też dumny, że mogłem być częścią nowej historii modelu 208 T16. Ten doskonały rezultat odzwierciedla ciężką pracę całego zespołu – nie tylko w Peugeot  Rally Academy,  ale również w Peugeot Sport. To był po prostu doskonały weekend.”

Kevin Abbring: „Byłem miło zaskoczony, gdy dowiedziałem się, że prowadzę po OS2. W końcu musiałem stawić czoła wielu nowym sytuacjom, jak jeździe po asfalcie czy nowemu systemowi opisu trasy przez nowego pilota. Fakt, nie dotarliśmy na metę, ale samochód kryje w sobie duży potencjał, więc jestem spokojny o przyszłość. Już nie mogę się doczekać Rajdu Irlandii”.

Ostateczne pozycje

1, Craig Breen/Scoot Martin (Peugeot 208 T16), 2h21m20.2s. 2, B. Bouffier (DS3RRC), +8.1s. 3, K. Kajetanowicz  (Ford  R5), +42.s1s. 4,  E. Lappi  (Skoda  S2000),  +1m33s. 5,  B. Magalhaes (Peugeot 207S2000) +4m40s.

Następna runda ERC dla Peugeot Rally Academy (Breen i Abbring):  Irlandia (17-19 kwietnia)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *