Onyx – odważny dobór materiałów i wysoka sprawność

Onyx – odważny dobór materiałów i wysoka sprawność 

ONYX

 

Quasar, Proxima, Oxia, 907… supersamochody Peugeot zawsze rozpalały błysk w oczach.

W 2012 r. Marka ponownie zaprojektowała auto marzeń – supersamochód na miarę XXI wieku – Onyx.

Ten supersamochód o precyzyjnie „wyrzeźbionym” w cienkiej materii, atletycznym nadwoziu jest dziełem pasjonatów, których inspiracją był świat sportów samochodowych. Ryk jego silnika V8, umieszczonego centralnie z tyłu, można było usłyszeć na licznych torach Europy. Osiągane wysokie osiągi pozostawiły ślad, zwłaszcza na karbonowym nadwoziu, w pobliżu wylotu rury wydechowej.

Ale ten samochód nie tylko zapiera dech w piersiach swoim uderzającym pięknem, testuje również nowe materiały w ich surowej postaci, aby zapewnić dalszy postęp w zakresie sprawności działania. Miedziane płaty pokryły się w ciągu minionego roku patyną, świadczącą o sporej ilości kilometrów pokonanych przez ten concept car. A to jeszcze nie koniec – Onyx ponownie wróci na tor.

  „Onyx ma moc supersamochodu o ekstremalnie dynamicznych liniach. Jest unikalny poprzez swoją dopracowaną, muskularną styIistykę, innowacyjną konstrukcję i materiały. Jak wszystkie samochody studyjne Marki, Onyx nie jest tylko sztuką dla sztuki – jest przede wszystkim samochodem. Na wszystkich torach, po których jeździł, zostawił trwały ślad.”

 Gilles Vidal, Dyrektor ds. Stylu PEUGEOT

Niezwykłe nadwozie

Radykalny stylistycznie samochód… to nieodparte wrażenie rodzi się już przy pierwszym spojrzeniu.

Niezwykłe nadwozie epatuje przejmującym kontrastem materii i kolorów. Błotniki i drzwi, ukształtowane ręcznie przez mistrza w swoim fachu, zostały wykonane z płatów czystej miedzi. Gładki jak lustro metal nie potrzebuje żadnych wybiegów ani zabezpieczeń. Jego wygląd zmienił się z upływem czasu, pokrywając patyną. Onyx żyje!

Miedziane elementy ostro kontrastują z niemal mineralnym kolorem nadwozia – grafitowo-czarnym jak onyks. Odnajdziemy go na pozostałych elementach nadwozia wykonanych z włókien węglowych.

Ostro tnący powietrze, a jednocześnie pełen finezji przód zwraca uwagę pionowym grillem i dwoma smukłymi reflektorami typu Full LED, o powierzchni ograniczonej do niezbędnego minimum. Strumień powietrza rozdziela się – część wpada do samego serca samochodu, przepływając przez wnętrze nadwozia, by doładować silnik. Druga część rozpływa się po bokach i dachu z charakterystycznym podwójnym wybrzuszeniem.

Piękny tył Onyxa zdobią tylne światła z charakterystycznym dla Peugeot, potrójnym „śladem pazurów”. Są też wyposażone w niewielkie listewki, które odpowiednio ukierunkowują strumień powietrza spływający z boków i dachu. Chodzi o to, aby połączyły się jak najdalej od nadwozia, aby zmniejszyć zawirowania. Dzięki współczynnikowi Cx wynoszącemu 0,30, ślad aerodynamiczny Onyxa jest odwrotnie proporcjonalny do jego imponującej sylwetki,.

Onyx, stanowiący łącznik między etapem doświadczalnym a przyszłością, uwzględnia również teraźniejszość oddając hołd modelowi RCZ poprzez charakterystyczne, podwójne wybrzuszenie dachu i aluminiowe pałąki. Szyby i dach są wykonane z PMMA, polimetakrylanu metylu, przejrzystego tworzywa, które pozwala dojrzeć karbonową konstrukcję i wnętrze kabiny. Niczym kokon, zapewniają użytkownikom samochodu optymalną ochronę dzięki swojej super wytrzymałej nano-strukturze.

 Sylwetka Onyxa została wyrzeźbiona z cała delikatnością i zmysłowością, ale jest jednocześnie żywa i kojarzy się z zaawansowanymi technologiami. Już od pierwszych szkiców chciałem stworzyć wizytówkę doskonałości technologicznej i mistrzowskiego rzemiosła poprzez połączenie elementów świadczących o wysokich osiągach aerodynamicznych, świateł Black Diamond i kształtowanych ręcznie płatów nadwozia wykonanych z miedzi.”

Sandeep Bhambra, stylista nadwozia – Onyx

Supersamochód o wysokich osiągach

Szkielet samochodu jest innowacyjnym elementem opracowanym w oparciu o know-how Peugeot Sport i Dyrekcji Badawczo-Rozwojowej Grupy. Wykonana z monolitycznego karbonu centralna konstrukcja składa się z zaledwie 12 części. Obejmuje przednie i tylne podłużnice, co pozwoliło na rezygnację z dodatkowych płyt. Zoptymalizowano dzięki temu sztywność skrętną i masę konstrukcji – wynosi ona jedynie 100 kg.

Przymocowany śrubami do karbonowej konstrukcji hybrydowy silnik V8 HDi FAP o pojemności 3,7 l i układ jezdny dobitnie świadczą o umiejętnościach Peugeot Sport, nabytych i potwierdzonych wynikami na torach całego świata.

Chłodzony powietrzem doprowadzanym z wlotów typu NACA na dachu, silnik V8 przenosi swoją moc 600 KM na tylne koła za pomocą 6-przełożeniowej skrzyni sekwencyjnej. Uzyskana moc zapewnia idealny napęd samochodu o kompaktowych wymiarach: 4,65 m długości, 2,20 m szerokości, 1,13 m wysokości … i masie 1100 kg …

20-calowe obręcze, wyposażone w specjalnie zaprojektowane przez Michelin opony, 275/30 z przodu i 345/30 z tyłu, są połączone z konstrukcją za pomocą podwójnego wahacza trójkątnego i zawieszenia typu in-board, zarówno z przodu jak i z tyłu.

Inteligentna technologia HYbrid4 odzyskuje energię kinetyczną, która zwykle tracona jest w fazie hamowania. Składowana w bateriach litowo-jonowych jest następnie automatycznie oddawana przy przyspieszaniu generując dodatkowe 80 KM mocy. Działanie tej funkcji jest niezauważalne dla kierowcy, podobnie zresztą jak sterowanie pracą silnika, co było prawdziwym wyzwaniem. Silnikowcy Marki musieli dostosować do eksploatacji na drodze silnik, który podczas wyścigów pracuje w ekstremalnych zakresach swoich parametrów.

Przy masie niespełna 2 kg na 1 KM, Onyx uzyskuje imponujące osiągi, nie rezygnując z czystej i eleganckiej linii. W tym celu został wyposażony w płaską karbonową podłogę z włókna węglowego, która pozwala na wytworzenie potężnej siły docisku. Pozwoliło to ograniczyć elementy aerodynamiczne do niezbędnego minimum poprzez poszerzenie karbonowej konstrukcji i dodanie ruchomego spojlera, który umożliwia dociśnięcie tylnej osi podczas hamowania. Hamowanie zapewniają cztery karbonowe tarcze o średnicy 380 mm z przodu i 355 mm z tyłu.

 Innowacyjne miejsce kierowcy gwarantujące zupełnie nowe doznania z jazdy

Otwierające się dwufazowym ruchem drzwi zapewniają łatwy dostęp do wnętrza. W momencie otwarcia drzwi, zewnętrza powłoka miedziana oddziela się od płatu drzwi i przesuwa o kilka centymetrów na bok, aby następnie wykonać obrót.

Wnętrze tchnie jasnością i naturalnością od podłogi po dach, przez który prześwituje niebo. Jego projekt zachęca do refleksji nad intuicyjnością i materiałami.

Podobnie jak nadwozie oszczędnie wykorzystuje materiały, zachowując jedynie to, co niezbędne do wykonania i zamocowania poszczególnych części. W efekcie uzyskujemy oczywiste wprost wnętrze, zaprojektowane z myślą o użytkownikach. Jakie materiały wybrać? W jaki sposób je wykorzystać? Onyx służy również do badania ich cyklu życia. Pokazuje, że można pogodzić wymagania klientów, wysokie osiągi i ochronę zasobów naturalnych.

 

 „Do tego supersamochodu szukaliśmy nowych materiałów zgodnie z naszą wizją luksusu przyszłości. Karbon był oczywistym rozwiązaniem ze względu na wysokie osiągi. Bardziej naturalne materiały miedź, kryształ, filc i papier świadczą o naszym poszukiwaniu materiałów, które nie są zabezpieczone i stają się z upływem czasu coraz piękniejsze.”

Sophie Gazeau, Stylista ds. Kolorów i Materiałów Peugeot

Wnętrze, wykonane ze sprężonego i rozciągniętego filcu, zostało wymodelowane z jednego płata materiału, bez szwów czy połączeń. Tworzy wokół użytkowników prawdziwy kokon, zamknięty w miejscami widocznej konstrukcji z włókna węglowego. Spełnia on funkcje, jakie dawniej pełniły liczne części: materiału izolacyjnego, podłogi, górnej konsoli, dachu, kubełkowych siedzeń.

Użytkownicy stanowią jedno ciało z tą jednolitą częścią, która dodatkowo pozwala zmniejszyć masę pojazdu. „Sportowy” komfort zapewniają wkładki z pianki, umieszczonej pod filcem, w miejscu gdzie styka się ona z ciałem.

Ciepły i miękki filc jest materiałem od wieków wykorzystywanym przez człowieka. Uzyskany z gotowanej wełny o krzyżujących się włóknach nadaje się w całości do recyklingu i jest doskonałym materiałem do izolacji cieplnej. W dodatku poprawia izolację akustyczną i jakość powietrza w kabinie, ponieważ wchłania zawartą w nim wilgoć.

„Jeśli chodzi o wnętrze, zainspirował mnie używany na co dzień przedmiot pudełko na jajka. Przy niesamowicie oszczędnym zużyciu materiału chroni ono tak delikatną rzecz. Przekształciłem tę koncepcję w intuicyjne wnętrze z ograniczoną do minimum ilością dodatkowych części, aby stanowiła jedno z samochodem.”

Julien Cueff, Stylista kabiny Onyx

W środku, kierowca bez problemu odnajdzie każdą dźwignię i przełącznik bez konieczności odrywania oczu od drogi i szukania ich wzrokiem. Mała kierownica na filcowym wsporniku doskonale leży w dłoniach i daje z miejsca poczucie zwinności. Osadzone na jej karbonowej piaście aluminiowe przełączniki pozwalają na sterowanie funkcjami samochodu, a łopatki – na przełączenie biegów.

Deska rozdzielcza została wykonana z drewna nowego typu – Newspaper Wood. Jest ono produkowane ze zużytych gazet, które są łączone i prasowane tworząc nowy rodzaj pnia, z którego są wykonane różne części. Złudzenie jest doskonałe. Na powierzchni widać nawet słoje. Jednak uważniejsze spojrzenie pozwala odkryć widoczny druk i tajemnicę pochodzenia „drewna”.

Na desce umieszczono wyświetlacz Head-Up Display. Na obwodzie zespołu zegarów metalowe elementy, pojawiające się i znikające jak klawisze pianina, podają informacje o obrotach silnika i prędkości samochodu. O pracy hybrydowego napędu informują cyfrowe ekrany.

Na dachu zainstalowano aluminiową konsolę z przełącznikami typu toggle switches, między innymi do rozruchu silnika. Tuż poniżej, na cienkiej płytce, pojawia się obraz z tylnych kamer: dwóch umieszczonych w lusterkach bocznych i trzeciej, panoramicznej, wbudowanej w tył pojazdu.

Wykonana również z filcu konsola stanowi doskonały przykład najlepszych rzemieślniczych tradycji – uwagę przyciąga absolutne arcydzieło – kryształowa część wydmuchana przez mistrza szklarskiego. Jest to zbiornik, a poziom płynu pokazują cienkie nacięcia w górnej części. Zawiera on również zapach, który oddaje esencję tego supersamochodu i oddaje jego ducha. Rozpylany w kabinie poprzez nawiewy powietrza doskonale oddaje osmozę zastosowanych materiałów.

Na konsoli umieszczone są również przyciski regulacji dwustrefowej klimatyzacji umieszczonej na aluminiowym panelu poddanym prostemu skrawaniu, frezowaniu i następnie ponownie zmontowanemu.

Piękno tego wnętrza i pochłanianej drogi rejestruje kamera umieszczona pomiędzy zagłówkami. Film jest następnie odtwarzany na tablecie z ekranem dotykowym wbudowanym w deskę rozdzielczą na wprost pasażera. Służy on jako interfejs umożliwiający dostęp do informacji i zapewniającego rozrywkę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.