Informacja prasowa : Peugeot Onyx – nowatorska koncepcja wykorzystania materiałów oraz wysoka wydajność

Peugeot Onyx – nowatorska koncepcja

wykorzystania materiałów oraz wysoka wydajność

Quasar, Proxima, Oxia, 907… supersamochody stworzone przez Peugeot zawsze skupiały na sobie uwagę zarówno młodych, jak i doświadczonych miłośników motoryzacji. W 2012 roku marka po raz kolejny realizuje śmiałą wizję, prezentując supersamochód XXI wieku o nazwie Onyx.

 Auto zostało stworzone przez entuzjastów, czerpiących inspirację ze świata wyścigów. Onyx wyróżnia się centralnie umieszczonym silnikiem V8 o ogromnym potencjale oraz intuicyjnie rozplanowanymi elementami obsługi, umieszczonymi w kokpicie. Zapierające dech w piersiach nadwozie konceptu zostało wykonane przy użyciu naturalnych materiałów, co pozwoliło uzyskać niespotykaną wcześniej wydajność.

Pasja do tworzenia innowacyjnych dzieł przejawia się w ponad 200-letniej historii Peugeot, będącego jednym z najbardziej uznanych producentów w świecie motoryzacji. Co więcej, marka uwypukla swój wyjątkowy charakter, oferując pełną gamę produktów z zakresu osobistej mobilności, w tym rowery, skutery, samochody osobowe oraz lekkie samochody użytkowe.

 Prototypowe Onyx Concept Bike oraz Onyx Concept Scooter stanowią z kolei urzeczywistnienie wizji Peugeot w innych sektorach rynku.

 

„W modelu Onyx wykorzystaliśmy materiały spotykane na co dzień w celu „zenergetyzowania” koncepcji auta oraz uczynienia futurystycznej kabiny pasażerskiej bardziej intuicyjną w obsłudze. Obok supersamochodu prezentujemy również supertrójkołowiec oraz superrower. Zespół projektantów Peugeot pracował w natchnieniu, co widać w jego determinacji do przekraczania kolejnych granic.”

Vincent Rambaud, Dyrektor Generalny Automobiles Peugeot

 „Onyx charakteryzuje się osiągami supersamochodu oraz aerodynamicznymi liniami nadwozia. Samochód ma wyjątkowy kształt stworzony z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów oraz nowatorskiej architektury.”

Gilles Vidal, Dyrektor ds. Stylistyki Peugeot

 Dynamiczny design

Radykalna sylwetka o nieodpartym uroku.

Imponujące nadwozie o wyraźnie zaznaczonych liniach wyróżnia się kontrastującymi materiałami oraz kolorami. Błotniki i drzwi zostały uformowane ręcznie z pojedynczego arkusza miedzi. Metal, wypolerowany niczym lustro, jest wystawiony na działanie czynników zewnętrznych, w związku z czym będzie się zmieniał z biegiem czasu w wyniku osadzającej się na nim rdzy. Można więc śmiało powiedzieć, że Onyx żyje! Inne panele auta uformowano z karbonu i polakierowano czarnym matowym lakierem.

Aerodynamiczny przedni pas łączy pionową osłonę chłodnicy z reflektorami, wykonanymi w całości w technologii LED, tworząc opływową powierzchnię. Strumień powietrza opływający nadwozie jest rozdzielany: część wpadając do komory silnika dostarcza powietrze jednostce napędowej, a część płynie wokół bocznych paneli auta i ponad wybrzuszonym dachem wpada do wlotów powietrza.

W tylnej części modelu Onyx znalazły się imponujące światła tworzące charakterystyczne dla Peugeot trzy „pazury lwa”. Przy nich umieszczono niewielkie łopatki kierujące strumień napływającego powietrza na boki i ku górze, co pozwala zminimalizować zawirowania powietrza wokół nadwozia. Dzięki temu, współczynnik oporu aerodynamicznego Cx to zaledwie 0,30.

Peugeot Onyx łączy w sobie nie tylko siłę doświadczenia marki i nowoczesne rozwiązania, ale również, za sprawą wybrzuszonego dachu oraz aluminiowych łuków, oddaje cześć teraźniejszości i modelowi RCZ. W pełni przezroczyste panele dachowe, wykonane z PMMA (polimetakrylan metylu), odkrywają karbonową strukturę wnętrza, które otacza podróżujących niczym kokon, zapewniając im maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy.

„Onyx wyróżnia się smukłą sylwetką oraz majestatycznie wyrzeźbionymi panelami, dodającymi nadwoziu płynnego, dynamicznego i technologicznie zaawansowanego charakteru. Ten niezwykły projekt podkreśla kunszt konstruktorski, przejawiający się w szklanych, połyskujących powierzchniach oraz ręcznie rzeźbionych panelach nadwozia wykonanych z miedzi.” 

Sandeep Bhambra, projektant nadwozia modelu Onyx

 

Supersamochód o znakomitych osiągach

Innowacyjna rama samochodu została opracowana przez ekspertów Peugeot Sport we współpracy z inżynierami zespołu badawczo-rozwojowego. Centralna struktura, wykonana z karbonu, zawiera zaledwie dwanaście elementów i łączy przednią część pojazdu z tylną, zwiększając sztywność skrętną, przy zachowaniu niewielkiej masy własnej. Element ten waży bowiem tylko 100 kilogramów.

Do karbonowej struktury nadwozia przytwierdzono hybrydowy układ napędowy, obejmujący silnik V8 HDi FAP o pojemności 3,7 litra, a także zawieszenie opracowane przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia Peugeot Sport. Zastosowane podzespoły przeszły testy na torach wyścigowych całego świata. Silnik V8, chłodzony za pomocą podwójnych wlotów powietrza w dachu, przekazuje 600 KM na tylne koła poprzez 6-stopniową sekwencyjną skrzynię biegów. Całość waży zaledwie 1100 kg.

Samochód wyróżnia się także idealnymi proporcjami. Mierzy 4,65 m długości, 2,20 m szerokości i 1,13 m wysokości. Onyx spoczywa na 20-calowych obręczach kół ze specjalnie opracowanymi oponami Michelin o rozmiarze 275/30 z przodu i 345/30 z tyłu. Wyczynowe zawieszenie wykorzystuje podwójne wahacze poprzeczne ze zintegrowanymi sprężynami i amortyzatorami.

Inteligentna technologia HYbrid4 umożliwia odzyskiwanie podczas hamowania energii kinetycznej, która w normalnych okolicznościach zostałaby utracona. Gromadzona jest ona w akumulatorach litowo-jonowych i automatycznie „oddawana” w czasie przyspieszania, zwiększając moc o dodatkowe 80 KM. Działanie układu sterującego tą funkcją jest w pełni automatyczne, dzięki czemu prowadzący może czerpać dodatkową radość z jazdy. Jednostka napędowa została przy tym zestrojona specjalnie z uwzględnieniem eksploatacji w typowych warunkach drogowych.

Stosunek masy do mocy, wynoszący mniej niż 2 kilogramy na 1 koń mechaniczny, sprawia, że Onyx odznacza się doskonałymi osiągami. Samochód został wyposażony w płaską dolną część podwozia, wykonaną z karbonu. Konstruktorzy ograniczyli także do minimum liczbę elementów aerodynamicznych poprzez specjalne przedłużenia struktury wykonanej z karbonu oraz zastosowanie ruchomego tylnego skrzydła, które dociąża tylną oś podczas hamowania. Supersamochód wyposażono w bardzo wydajne hamulce tarczowe o średnicy 380 mm z przodu i 355 mm z tyłu.

Innowacyjna przestrzeń kierowcy

Łatwy dostęp do kabiny pasażerskiej zapewnia wyrafinowany mechanizm pantograficznych drzwi otwieranych dwuetapowo. Podczas otwierania zewnętrzna powierzchnia miedziana oddziela się od ramy drzwi, zawieszonej na zewnętrznej krawędzi, co pozwala zachować stylowy charakter nadwozia.

Wnętrze jest jasne i naturalne, poczynając od podłogi i kończąc na podsufitce. Intuicyjny projekt przestrzeni wewnątrz oraz materiały tworzące strukturę zostały wystawione na bezpośredni widok podróżujących. Całość jest stworzona w minimalistycznym stylu, a wybrane przez stylistów materiały wykończeniowe pozwalają poznać cykl życia modelu Onyx. Koncept jest zatem doskonałym przykładem tego, że można sprostać wymaganiom klientów, oferując jednocześnie doskonałe osiągi i chroniąc bogactwa naturalne.

 „Chcieliśmy wykorzystać materiały odpowiednie dla nowoczesnego supersamochodu. Zastosowaliśmy więc karbon ze względu na jego wytrzymałość i niską wagę, mającą pozytywny wpływ na osiągi, miedzi i PMMA ze względu na ich zalety, a także filc i papier z uwagi na ich naturalny charakter.”

Sophie Gazeau, projektant ds. kolorów i materiałów

 Kokpit wykonany z filcu został skompresowany, rozciągnięty i wymodelowany z jednego elementu na kształt „balii” bez stosowania jakichkolwiek dodatkowych połączeń. Karbonowa struktura połączona z filcową powierzchnią tworzy ochronny kokon wokół podróżujących, umożliwiając uzyskanie ergonomicznego otoczenia. Jednocześnie struktura przejmuje funkcje innych komponentów (wygłuszenie kabiny, podłoga, wysoko umieszczona konsola, dach i fotele kubełkowe).

Pasażerowie po zajęciu miejsca wewnątrz stają się wręcz nierozłączną całością z homogeniczną strukturą, która wpływa również na zredukowanie masy pojazdu. W miejscu kontaktu siedzenia z ciałem pasażera inżynierowie zastosowali specjalną piankę, poprawiającą komfort podróżowania.

Przyjemnie ciepły i miękki filc jest pozyskiwany z zastosowaniem tradycyjnych technik produkcyjnych, czyli z wełny parzonej oraz spilśniania włókien. Materiał ten w całości nadaje się do powtórnego przetworzenia i jest znakomitym izolatorem cieplnym.  Dodatkowo, filc osusza otaczające powietrze, poprawiając jego jakość.

 „Inspiracją do stworzenia wnętrza był przedmiot wykorzystywany w życiu codziennym – pudełko na jajka. Jest ono  wykonane z zastosowaniem niewielu materiałów i doskonale zaprojektowane pod kątem strukturalnym i ergonomicznym, dzięki czemu zapewnia ochronę delikatnej zawartości. Przenieśliśmy tę koncepcję do projektu naszego samochodu i uzupełniliśmy ją doskonałą funkcjonalnością, dzięki czemu wszystkie elementy sterowania są w zasięgu ręki.”

Julien Cueff, projektant wnętrza

 Kierowca ma dostęp do wszystkich pokładowych funkcji, którymi może sterować bez odrywania wzroku od drogi. Kierownica pokryta filcem w naturalny sposób układa się w rękach prowadzącego, dając mu pełną kontrolę nad pojazdem. Umieszczone w karbonowej „balii” aluminiowe przełączniki sterują funkcjami Peugeot Onyx, natomiast łopatki służą do zmiany biegów.

Deska rozdzielcza została stworzona z nowego rodzaju „drewna” – „drewna gazetowego”. Element ten powstał ze starych gazet, które zostały na siebie nałożone warstwami i sprasowane. Efekt końcowy wywołuje pozytywne wrażenie, potęgowane kolorowymi sekcjami, pojawiającymi się na powierzchni „drewna”. Przy bliższych oględzinach można też odkryć sekret tego materiału w postaci… drukowanej czcionki.

W desce rozdzielczej znajduje się wyświetlacz head-up, który wskazuje funkcje pracy silnika oraz prędkość jazdy na metalowych elementach, które pojawiają się i znikają niczym klawisze pianina. Działanie układu hybrydowego jest przedstawiane na cyfrowych wyświetlaczach. W podsufitce zamontowano z kolei aluminiowe przełączniki, wśród których znajduje się przycisk uruchamiania silnika. Zaraz za nim umieszczono ekran przekazujący obraz z kamer cofania: dwie z nich umieszczono w lusterkach zewnętrznych, a trzecia – oferująca panoramiczny obraz – znajduje się w tylnym panelu.

Przezroczysta konsola centralna, pokryta filcem, pełni między innymi funkcję wskaźnika poziomu paliwa. Konsola zawiera również wewnętrzną strukturę gromadzącą zapach supersamochodu, łączący w sobie esencję zastosowanych materiałów. Jest on uwalniany do kabiny przez otwory napowietrzające. W konsoli umieszczono także układ sterowania dwustrefową klimatyzacją, wykonany z frezowanego aluminium, przy czym frezowane elementy wykorzystywane są jako uchwyty.

Piękno przedziału pasażerskiego oraz dynamiczne wrażenia z jazdy nagrywa wewnętrzna kamera, umieszczona pomiędzy zagłówkami. Obraz z niej można następnie odtworzyć na tablecie zainstalowanym w desce rozdzielczej i zwróconym w stronę pasażerów. Tablet pełni też rolę interfejsu dla pokładowego systemu multimedialnego.

Wydajny superrower, Onyx Concept Bike

W oparciu o bogate doświadczenie Peugeot Cycles, wyniesione z wielu wyścigów kolarskich, zespół projektantów stworzył rower triathlonowy CLM (Contre La Montre). Oznacza to powrót do korzeni marki, ale w nowoczesnym świecie prędkości i wydajności.

W 1998 roku rower stworzony przez Peugeot pobił rekord prędkości podczas zjazdu z ośnieżonego wzniesienia, osiągając 212,139 km/h. Marka, jako pierwszy producent biorący udział w Tour de France, wykorzystywała rewolucyjne rowery typu CLM. Inżynierowie firmy podczas prac nad konstrukcją roweru czerpali inspirację ze świata motoryzacji, wykorzystując tunele aerodynamiczne, karbonowe ramy, profilowane koła, hamulce tarczowe… oraz stworzone specjalnie dla rowerzystów kombinezony powlekane plastikiem o współczynniku przenikania wynoszącym 0%.

W przypadku Onyx Concept Bike inspiracją dla stylistów Peugeot Cycles był koncepcyjny supersamochód Onyx, który wprowadza firmę w nowy wiek w futurystycznym i wydajnym stylu.

Maszyna do bicia rekordów

Muskularne i dynamiczne linie karbonowej ramy zostały zaprojektowane tak, aby modelowi Onyx Concept Bike zapewnić jak najlepszą aerodynamikę. Koła o wysokości 80 mm oraz sztyca pod siodełkiem zostały wykonane z karbonu i ukształtowane tak, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza. Jako że żaden element nie może zakłócać płynności ruchu, wszystkie przewody, hamulce oraz akumulator zostały zintegrowane z konstrukcją roweru. Akumulator zasila przypominającą skrzydło samolotu tablicę wskaźników, za pomocą której rowerzysta może w intuicyjny sposób zmieniać biegi. W uzyskaniu najwyższej wydajności pomagają również aerodynamicznie wyprofilowane pedały.

W ten sposób powstał stylowy rower CLM, przygotowany do pokonywania oporów powietrza i wyścigu z czasem.

„Stworzenie roweru triathlonowego jest prawdziwym wyzwaniem, jednak Peugeot Cycles ma osiągi i styl zapisane w genach. W oparciu o bogate doświadczenie zaprojektowaliśmy Onyx Concept Bike – piękny rower o wysokich osiągach, idealny do startów w Tour de France.”

Sandrine Bouvier, manager ds. rowerów

Hybrydowy supertrójkołowiec, Onyx Concept Scooter

Krajobraz miejski nieustannie się zmienia, a wraz z nim – środki transportu. Model Onyx Concept Scooter, będący swoistym połączeniem świata jednośladów i samochodów osobowych, jest oryginalnym, alternatywnym pojazdem trójkołowym, oferującym możliwość transformacji w motocykl lub skuter w zależności od potrzeb podróżującego.

Ten wszechstronny supertrójkołowiec powstał w oparciu o kody stylistyczne marki i wyróżnia się atletyczną sylwetką o wyprofilowanych liniach, a także dużymi tylnymi oponami (200/50 R17) przywodzącymi na myśl sportowe motocykle.

Inteligentny projekt modelu Onyx Concept Scooter, umożliwiający łatwą eksploatację w mieście dzięki kompaktowym rozmiarom, daje prowadzącemu możliwość szybkiej transformacji motocykla w skuter: pojazd oferuje więc dwie konfiguracje łączące przyjemność z jazdy oraz praktyczność.

„W świecie skuterów zachodzą szybkie zmiany, pojawiają się nowe oczekiwania, nowe materiały i nowi klienci. Firma Peugeot Scooters podąża tą ścieżką, zacierając granice pomiędzy pojazdami dwu- i czterokołowymi.”

Thierry Sanseigne, dyrektor ds. marketingu i stylistyki skuterów Peugeot

Hybrydowy układ napędowy

Supertrójkołowiec został wyposażony w hybrydowy układ napędowy typu plug-in, łączący jednostkę spalinową o pojemności 400 cm3 z silnikiem elektrycznym napędzającym tylne koła. Wysoka łączna moc układu, wynosząca 45 kW, umożliwia rozpędzenie pojazdu do 150 km/h, natomiast wyjątkowo wysoki, jak na skuter, moment obrotowy o wartości 58 Nm zapewnia doskonałe przyspieszenie.

Podczas wytracania prędkości, układ odzyskuje energię, która jest następnie gromadzona w akumulatorze litowo-jonowym i ponownie wykorzystywana przy przyspieszaniu. Zużycie paliwa wynosi zaledwie 2 l/100 km, a zasięg w trybie ZEV (elektrycznym) przy prędkości 50 km/h to 30 kilometrów. Całkowity zasięg wynosi natomiast do 500 kilometrów.

Alternatywne tryby jazdy

Onyx Concept Scooter doskonale sprawdza się we wszystkich warunkach drogowych, dzięki osiągom generowanym przez hybrydowy układ napędowy, wyjątkowemu systemowi zawieszenia i specyficznym kołom. Pojazd ten jest jednak czymś więcej niż tylko typowym trójkołowcem: dwa tryby jazdy (Sport i Urban) pozwalają bowiem wybrać dwie różne pozycje podczas poruszania się, tworząc zupełnie nową formę „osobistej mobilności”.

W trybie Sport motocyklista jest pochylony do przodu, co ma służyć dostarczaniu wyjątkowych przeżyć podczas jazdy. Poprzez wyciągnięcie nadgarstków w przód i przesunięcie stóp do tyłu, motocyklista stanowi nierozłączną całość z pojazdem, przyjmując jednocześnie naturalnie aerodynamiczną pozycję. Pomimo kompaktowych rozmiarów maszyny i jej krótkiego tylnego zwisu, odwracalna konstrukcja siedziska pozwala na wydłużenie siedzenia dla dodatkowego pasażera bez zmiany wyglądu tego futurystycznego trójkołowca.

W trybie Urban (miejskim) motocyklista może przyjąć bardziej tradycyjną pozycję, wyciągając stopy do przodu i kierując głowę do góry, co sprzyja poruszaniu się w miejskich korkach. Motocykl przekształca się więc w skuter, a ponieważ eksploatacja w mieście wymaga, aby pojazd był przede wszystkim praktyczny, projektanci stworzyli schowek, wykorzystując w tym celu przestrzeń pomiędzy siedzeniem, a przednią częścią pojazdu. Ten demontowalny „ClipBox”, umieszczony pośrodku, aby obniżyć środek ciężkości, został idealnie wkomponowany w Onyx Concept Scooter. Co więcej, pomieści on nawet dwa kaski lub wszelkie drobiazgi potrzebne podczas weekendowej wycieczki.

Czarny matowy i miedziany

Modele Onyx Concept Scooter i Onyx Concept Bike zostały pokryte czarnym matowym lakierem, który podkreśla elegancką i stylową formę prototypów. Subtelne dodatki miedziane uwypuklają natomiast zaawansowane rozwiązania technologiczne.

Motocyklista i jego maszyna są zwykle nierozłączni, dlatego firmy Peugeot Scooters i Ateliers Ruby połączyły siły, aby stworzyć kask w stylu Onyx, zapewniający bezpieczeństwo w niepowtarzalnym stylu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.